Kapelusz "dzwon" ( CLOCHE HAT)
Kapelusz "kloszowy" został wymyślony w 1908 roku przez znaną modystkę z Paryża - Caroline Reboux
Był modny od wczesnych lat 20-stych do 1933 i formą przypominał kask, dzwon, klosz.
Był bardzo dopasowany i przykrywał ściśle głowę od brwi do karku
Ten model kapelusza był ikoną mody w tych latach i każda nowoczesna dama tamtej ery powinna go mieć.Poprawne jego noszenie wymuszało specyficzną postawę ciała nawiązującą do panującego sposobu bycia z tamtych czasów. Założony na głowę mocno ograniczał pole widzenia co wymuszało znaczne uniesienie głowy i spoglądanie jakby dumne i przemądrzałe, ponieważ nasuniecie na oczy wymagało również rozglądania się na na boki poprzez przekręcanie głowy.Podstawowa forma kapelusza miała kontur dzwona i zmyślnie zaprojektowana mogła dodać właścicielowi do 10 cm wzrostu dla ponownego oczywiście dodania statusu i rangi ważności. Zauważalny na sposoby zdobienia tych form miał wpływ styl Art Deco. Kobiety w tamtym okresie zaczęły intensywniej się malować , co wyznaczyło nowy symbol kobiecej wytworności.
Drastycznej zmianie uległy również fryzury, co również wymuszone było przez kapelusze kloszowe.
Kapelusze te wykonywane były w większości z filcu z powodu jego właściwości zapamiętywania kształtu. Materiał ten świetnie utrzymywał kształt formy podstawowej jak i wszystkich dodatkowych elementów instalacji .
Letnie wersje mogły być słomkowe lub sizalowe dla usztywnienia wykończone lakierem.
Z biegiem lat zmieniała się oczywiście jego forma i zdobienia
.
Na początku ( 1908r) charakteryzował się dużą wywiniętą do góry koroną często układaną i marszczona na różne sposoby
Z początkiem I wojny światowej korony opadły do przodu tworząc głębokie ronda, które z czasem stawały się coraz ciaśniejsze, aby w 1916 roku przyjąć już najbardziej klasyczny kształt "dzwona"
W latach 20- stych wraz z kapeluszem zmieniają się również fryzury kobiet ostatecznie utrwalając modę na ten kapelusz.
Z biegiem lat brzeg kapelusza coraz bardziej się redukuje, aby w końcu całkowicie zaniknąć.
Zmieniały się również formy zdobienia "dzwona". Aby zachować charakterystyczny kształt formy kapelusza zdobienia nie były zbyt rozbudowane. Jeśli pojawiała się na nim jakaś forma przestrzennego zdobienia (kwiat , pióra) była ona umieszczona tyko po jednej stronie i zazwyczaj prawej. Najczęściej kapelusze ozdobione były , naszytymi aplikacjami, płaskimi kokardami i fantazyjnym ułożeniem ronda.
Dobrze sytuowane elegantki wolały subtelny efekt biżuteryjnej broszy , często diamentowej inspirowanej w tamtym okresie stylem Art Deco. Pojawiały się również zdobienia przekazujące pewne treści społeczne.
Np. sposób zawiązania kokardy na kapeluszu mógł informować o stanie cywilnym jego właścicielki .
O panującej w tamtych czasach modzie na ten fason kapelusza może świadczyć fakt, że trafił on również na konserwatywny dwór angielski
![]() |
Elizabeth, Duchess of York, Wearing Fashionable Low Waist Dress, Cloche Hat, and pearls |
Zafascynowana tym fasonem sama zapragnęłam zrobić taki kapelusz i ku mojemu zdziwieniu nie dość , że cieszy się on dużym zainteresowaniem to świetnie wygląda na większości głów.
Moje interpretacje tematu wyglądają tak.
inne moje nakrycia głowy można zobaczyć tu
A na koniec, dla wytrwałych ;-) proponuję jeszcze całkiem sympatyczny filmik